דלג לתוכן

ברוכים הבאים למיאהקום תאגיד המים והביוב כפרי גליל תחתון

יישובי התאגיד

הכפר בועינה נוג'ידאת שוכן למרגלותיו הצפוניים של הר טורעאן , לצידו הדרום מזרח של עמק נטופה, במרחק 4 ק"מ מהכביש הראשי (מס.65) המקשר בצידו הדרומי בין צומת גולני לכביש ראמה עמיעד מצפון.

בני שבט נוג'ידאת החלו בבניית בתיהם במקום בשנת 1958, הם התאחדו עם הכפר הסמוךבועינה למועצה מקומית משותפת בשנת 1987

משהד

משהד (בערבית: مشهد) היא מועצה מקומית במחוז הצפון בישראל. היא הוכרזה כמועצה מקומית בשנת 1960. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) נכון ליוני 2009, יש במשהד 8,373 תושבים. האוכלוסייה גדלה בקצב גידול שנתי של ‎2.0%‏.

דבוריה

דבורייה (בערבית: دبورية) היא מועצה מקומית במחוז הצפון בישראל. היא הוכרזה כמועצה מקומית בשנת1961. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) נכון ליוני 2019, יש בדבורייה 10510 תושבים. האוכלוסייה גדלה בקצב גידול שנתי של ‎1.4%‏.

טורעאן

כפר טורעאן נמצא בשיפולים הדרומיים של הר טורעאן. הכניסה אליו היא מהכביש המחבר את צומת גולני לצומת המוביל, כקילומטר ממערבה מצומת גולני.

הכפר מונה 14,220 תושבים.

 

שבלי – אום אל-גנם

שבלי – אום אל-גנם (בערבית: الشبلي – أم الغنم, תעתיק: אלשִבְלי – אלע'נאם) היא מועצה מקומית במחוז הצפון בישראל. היא הוכרזה כמועצה מקומית בשנת 1984.
שני היישובים המרכיבים את המועצה קרובים מאוד אחד לשני ונמצאים על המורדות המזרחיים (שיבלי) – דרום מזרחיים (אום אל-גנם) של הר תבור.לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטאטיסטקה (הלמ"ס) נכון לדצמבר 2019, מתגוררים בשבלי – אום אל-גנם 6053 תושבים. האוכלוסייה גדלה בקצב גידול שנתי של ‎1.8%‏. המועצה המקומית מדורגת 2 מתוך 10, בדירוג החברתי-כלכלי.

 

עין מאהל

עין מאהל (בערבית: عين ماهل) היא מועצה מקומית במחוז הצפון בישראל. היא הוכרזה כמועצה מקומית בשנת1964. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) נכון ליוני 2009, יש בעין מאהל 13,336 תושבים. האוכלוסייה גדלה בקצב גידול שנתי של ‎1.7%‏.

ואדי אל-חמאם

ואדי אל-חמאם (בערבית: وادي الحمام שמשמעותו נחל היונים; בקיצור: חמאם (حمام)) הוא כפר ערבי בבקעת גינוסר, מצפון לטבריה, השייך למועצה אזורית אל-בטוף (البطوف).

היישוב הוקם בשנת 1948 עבור הבדואים משבט ערב אל-ע'וארנה (الغوارنة), יושבי הכפרים הערביים ששכנו בצפון עמק החולה עד מלחמת העצמאות (אל-עבאסיה العباسية, חיסאס خصاص, ואל-מופתח'רה المفتخرة).

 

עוזייר

עֻזֵיר (בערבית: العزير) הוא יישוב בדואי בגליל התחתון המרכזי, בשוליים הדרומיים של בקעת בית נטופה ומצפון להר תורען. היישוב שייך למועצה אזורית אל-בטוף ומהווה את היישוב הגדול ביותר בה עם כ-3,500 תושבים (נכון לשנת 2022).

מקור השם עוזייר הוא מהנביא עוזייר (עזרא) שהמסורת מקשרת לאזור.

 

רומאנה

רומאנה (בערבית: رمانة; מילולית: "רימון") הוא כפר ערבי בבקעת בית נטופה, השייך למועצה אזורית אל-בטוף. היישוב הוקם ככל הנראה בתקופת הברונזה והמקום היה מיושב מתקופה זו לסירוגין.

 

רומת אל-הייב

רומת אל-הייב (בערבית: رُمة الهـَيـْب; תעתיק מדויק: רֻמת אלהַיְב) הוא כפר בדואי בבקעת בית נטופה, מצפון לציפורי, השייך למועצה אזורית אל-בטוף (נטופה) ומהווה את היישוב הדרומי ביותר בה. בכפר מתגוררים כ-2,200 תושבים (נכון לשנת 2022).

 

דחי

דַּחִי (אֶ-דַּחִי) (בערבית: الدحي) הוא כפר ערבי בעמק יזרעאל ליד שכונת גבעת המורה שבעפולה והשייך למועצה אזורית בוסתאן אל-מרג'. היישוב נקרא על שמו של דחיא איבן ח'ליפה אלכלבי, שלפי המסורת המוסלמית היה אחד מרעיו של מוחמד הנביא ובזמן כיבוש הארץ על ידי המוסלמים פיקד על יחידת לוחמים בקרב ירמוך.

 

כפר מצר

כפר מצר (נהגה: כפר מִיסְר; בערבית: كفر مصر) הוא יישוב ערבי במזרח עמק יזרעאל, הנמצא כ-13 ק"מ מזרח-צפון-מזרחית לעפולה ומרחק דומה מזרח-דרום-מזרחית מהעיר נצרת. היישוב שייך למועצה אזורית בוסתאן אל-מרג' בה הוא מהווה כיישוב הצפוני, המזרחי והמאוכלס ביותר עם כ-2,800 תושבים (נכון לשנת 2022).

 

נין

נין או ניין (בערבית: نين) הוא כפר ערבי הנמצא צפונית-מזרחית לעיר עפולה, בסמוך לקיבוץ דברת, בגובה של 229 מטר מעל פני הים. הכפר שייך למועצה האזורית בוסתאן אל מרג'.

 

סולם

סוּלֶם (בערבית: سولم) הוא כפר ערבי במחוז הצפון בישראל, השוכן ליד העיר עפולה, ושייך למועצה אזורית בוסתאן אל-מרג'.

במה אפשר לעזור?